Akıl Güncem

Listeleniyor (33—68) Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

KIRILAN BASIN TEKELİ VE SANAT

 

Toplum olarak, güzel sanatlar olmadan da yaşayabiliriz.

Fakat, o zaman; ruhumuz, iç dünyamız boş kalır; bir çöle benzemiş olur;

bizler, barbarlaşırız ve o zaman da, belli bir uygarlıgıımız olduğu için,

uygar barbarlar düzeyine düşeriz !...

Sanat bize asıl dünyayı değil, dünyalardan bir dünya sunar.

Sanatta gösterilen şey dünyanın kendisi değil, dünyadakileri temsil

eden birer imgelerdir. Temsil yani imge, gerçek dünyayı yeniden sunumdur.

İmgelerin temsil ettği şeyler sadece gerçeklikler de olmayabilir.

Hayal, fantezi, kurgu, rüya gibi soyut olgular da olabilir.

Bunlar da somut biçimlere girdikten sonra dünyaya eklenmiş

bir görsel dünya olurlar...

Sanat kudretin hikmeti, hikmet kudretin sanatıdır. Sanat bilmektir.

Bilmek Sanattır. Sanatı bilen sever. Sanatı seven bilir. Bilgi kudrettir.

Bilgi sanattır. Sanat Bilgidir. Sanat Kudrettir.

Bütün görünen görünmeyen, bilinen, hissedilen sanatsal güzellikler

kudretin yansımalarıdırlar.

Kudrette olağanüstülük vardır.

Kudret yansıması sanat; her an yeniden inşa edilmektedir...

BAŞKENTTE HATAY GÜNLERİ

BAŞKENT'TE HATAY GÜNLERİ               Sayfa İçerisine Ekle

 

 

 

Başkent'te Hatay Günleri 25-30 Haziran 2010 tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştiriliyor.

 

 

Bir gün Amcam ile sohbet ediyordum. Sordum O'na; Emmi dedim, bizler kimleriz, nereden geldik? Amcam anlattı;" Bize "BOZDOĞANLAR" derler. Erzurum, Kayseri (Binboğalar) üzerinden Maraş boğazından bir kısmı Adana Kozan Ceyhan Bir kısmı da Hatay'a geldik. Kodallı köyüne yerleştik. Ben hep merak ederdim. Kodallı ismi nereden gelmişti?... Yine bir gün Türkmenistan Aşkaabat'tan Merv'e uçak ile gidiyorduk. Yanımdaki koltuğa Eski Atatürk Dil Tarih Kurumu Başkanı Sadık Kemal TURAL oturdu. Oradan Buradan konuşurken söz memleketlerimizin neresi olduğuna gelmişti. Nerelisin dedi?. Ben de Hatay il'inin Kırıkhan İlçesinin Kodallı Köyündenim dedim. Çok şaşırdı. Biraz daha sohbet etsek akraba çıkacağımızı söyledi. ve devam etti. Bizler Hatay bölgesine geldiğimizde aşiretin başında KODALLI BEY varmış. Aşiretin bir bölümüne, bulunduğu Kırıkhan Yerinde konaklamalarını bir kısmının  da şimdiki Kırıkkale'ye yerleşmelerini istemiş. Öyle de olmuş. Ben de bu vesile ile Kodallı isminin nereden geldiğini öğrenmiş oldum. Başka bir günde yine amcam ile yaptığım sohbette. dedemize "GEVENİN OĞLU" derler dedi.Fransız ve Ermeni işgalcilerine karşı çete mücadelesi verirmiş. Devam etti;" ben çocuktum. Yanına gittim. Başımı sıvazladı. Beni sevdi. Yanındakilere anlatıyordu. İki tane kaldı.. bir de onları yeseydim... sonradan öğrendim ki; Ermeni komitecilerdenmiş. İşte böyle...Sayfa İçerisine Ekle Tayfur Sökmen de; kahraman bir Türkmen aşiretinin beyi idi. Hatay'ın Cumhurbaşkanı oldu.   Hatay kolay kazanılmadı... Kolay kaybedilemez... Onun için Atatürk "KIRK ASIRLIK TÜRK YURDU DÜŞMAN ELİNDE KALAMAZ" demişti. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Hatay için "bu benim şahsi meselemdir" diyecek kadar, üzerinde hassasiyetle durmuştur. Çeşitli oyunlarla bu gün olduğu gibi dün de Hatay'ı anavatandan koparmak için her türlü yola başvurulmuştu. Ama dirayetli, akıllı bir politika ile bu oyun bozuldu Hatay anavatana katıldı. Atatürk'ün kendi elleri ile yaptığı Hatay Cumhuriyeti Bayrağını gördüm. 

 Sayfa İçerisine Ekle    

Ankara AKM'de 25-30 haziran arasındanki Hatay günleri isimli fuara ilgi gösterilmesi her açıdan önem taşıyor. Konu ile ilgili ön hazırlık çalışmalarında Ankara'da yaşayan Hatay'lılardan olarak beni de davet ettiler. Hatay doğumlu ressamlar, fotoğraf Sanatçılarına yönelik önerilerde bulundum. Bir vesile Adalet Bakanı ile Hatay Valisi farklı zamanlarda bu toplantılarımıza iştirak ettiler. Ben de eserlerim ile katkıda bulunacağım. Bilindiği gibi Hatay, Tv'de Asi dizi filmi ile de ilgi odağı olmuştu. Daha önce TRT "Ezan, Çan, Hazan" belgeseli ile gündeme getirmişti. Hoşgörünün, sevginin, kardeşliğin simgesi Hatay'ı incelemek anlamak için herkesin AKM 'ye uğramasını tavsiye ediyorum.

TÜRKİYE'DE GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNİN DURUMU

 Üniversitelerimizin hemen tamamında Güzel Sanatlar Fakültesi ya kurulmuş ya da kurulmak üzeredir. Kurmak güzel bir gelişmedir. Bin yıllara dayanan Türk sanat birikimini hem Türkiye'de hem de Dünya'da paylaşmak gerekir. 

Türkiye'de Güzel Sanatlar Fakültelerinin sayısal artışı kadar, kalite düzeyini yükseltemek başta sanat eğitimcilerinin temel sorunu olmaya devam etmektedir.

Gerçekte, üniversitede görev yapan sanat eğitimcilerinin kalitesi bir yana sayısal açıdan yeterli olmadığı ortada durmaktadır. Bunun çeşitli nedenleri vardır.

 Birincisi; Sanatçıların büyük bir bölümü yaş sınırından dolayı emekliye ayrılmak zorunda kalmıştır. Bu emekli sanatçı akademisyenler, haklı olarak özel üniversitelerde yer tutmaya çalışmaktadırlar. Kaybedilmiş beyin ve yetenek göçü olarak değerlendirilmese de tek merkezde toplandıkları görülmektedir.

İkincisi, Sanatçılar olarak çoğu Doçentlik dil barajına takılmaktadırlar. Doçent olamamaları demek, Profesörlüğe yükselememek demektir. Bu nedenle Türkiye'deki Güzel Sanatlar Fakültelerinin sayısı, Sanatçı Profesörlerin sayısından daha fazladır. Ters bakış açısı ile ifade edilirse; Türkiye'deki Sanatçı Profesör sayısı Güzel Sanatlar Fakültelerinin sayısından daha azdır. Her Profesör, Dekan olsa dahi yine açık uzun yıllar kapanamayacaktır. Bu açık hemen hemen tüm Güzel Sanatlar Fakültelerinde alan dışından dekanlar ile yürütülmektedir.

Bu durum, bir sorun olarak ortada durmaktadır. 

Akademik yükselmeler için belirlenen kriterler elbette önemli ve gereklidir. Bu konu ciddiyetle korunmalı ve geliştirilmelidir.

Merkezden başlamak üzere Güzel Sanatlar Fakülteleri her açıdan büyüteç altına alınmalı, incelenmelidir. 24.06.2010

Mezun öğrencilerime tavsiyelerim

MEZUN ÖĞRENCİLERİME TAVSİYELERİM

 

  1. Okulundan yeni mezun olan birisine hemen gidip Devlet kapısında öğretmen olarak atanmayı beklemenizi tavsiye etmem.
  2. Hemen bir işyeri açmanızı tavsiye etmem. Zaten buna hemen gücünüz de yetmez. Ama işyeri açmak için hayal kurmaktan vazgeçmemenizi tavsiye ederim.
  3. Mezun olduktan sonra ilk önce kendi mezun olduğunuz alan ile ilgili bir işyerinde asgari ücretli olarak çalışmasını tavsiye ederim. Çünkü Walt Disney Karşınıza çıksa şöyle diyecekti;” Sadece üniversite bilgisi ile kapıma gelene metelik vermem. Üniversite bilgisine neler eklemiş, kendisini ne kadar yetiştirmiş ona bakarım.” Kendinizi her duruma en iyi şekilde yetiştirdikten sonra iddialı olarak ortaya atılmanızı tavsiye ederim.

Sayfa İçerisine Ekle

4. Bu anlayışla piyasada çalışmaya başladığınızda gerçek hayat hakkında bilgi ve deneyim sahibi olacak acımasız rekabet ortamında yılmayacak ve yıkılmayacaksınız.

5. Meslekte yükselmenin başlıca kriterlerinden biri; Meslekte yüksek sanatçılarla tanışmak ve çalışmak olacağını unutmayın. Bu durumla karşılaştığınızda bu sözü söyleyen beni de hatırlayın dua edin.

6. O usta sanatçılara saygı ve sevgi gösterin ki; sizlerde acemi sanatçılardan saygı ve sevgi görün. Ancak böyle yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

7. Kendinizi yeterli gördüğünüz an, artık yetersizliğin başlangıcına kilitlendiğinizi bilin. Arkanızda kalan çırakların veya rakiplerinizin size el kol sallayarak geçtiklerini göreceksiniz.

8. Kim ne derse desin, teknolojiyi yardımcı destek olarak kullanın. Ama asıl gücün kendinizden kaynakladığına inanın.

9. Bir işe başladığınız zaman onu bitirinceye kadar o işle yatıp kalkın. Bitirmeniz gereken işi altı boyutlu düşünün. Bu iş ya bir defada biter. Ya da bin defada biter. Bitirmeyinceye kadar başka bir işe başlamayın. Çalışmanıza mola verdiğiniz zaman dinlenme amaçlı başka bir iş ile meşgul olabilirsiniz. Ama asıl işinizi mutlaka bitirinceye kadar onu düşünün.

10. Yeni bir buluş yaptığınızı nasıl anlayabilirsiniz siz onu söyleyeyim mi?.. Kendiniz şaşırdığınız ve heyecanlandığınız zaman yeni bir buluş yaptınız demektir.

11. Yineleyici değil, yenileyici olun. Bunun yolu da megaloman olmaktan geçer. Büyük düşünün. Bu psikoloji size en azından küçük veya orta ölçekte başarılar kazandıracaktır.

12. İnternet kaynakçası ile bilim adamı olmaz. Bunu kesinlikle bilin. Kes yapıştır uygulaması, sahiplerini hep perişan etmiştir. Bunu da bildiğimi bilin.

13. Hangi yaşta olursanız olun, en büyük destekçinizin kitap olduğunu unutmayın.

14. Sanat kitapları alırken hangi kitabın size yararlı olacağını bana da sorun, kitapçılarda da sorun. Ama son kararı kendiniz verin. Çünkü para vereceğinizi düşünerek daha seçici davranırsınız. Bütçenizin elverdiği kadar kitabı alıp kendinize ait bir kitaplık oluşturun.

15. Önce kütüphanelere sonra kitapçılara gidip sizin ihtiyacınız olan kitabı araştırın ve onu alın. Çünkü herkesin ihtiyacı olan bilgiler farklı olabilir. Kendi ihtiyacınız olan içerikteki kitapları kendiniz bulun. Her tür sanat dergileri de kendinizi geliştirmek için çok yararlıdır. Çok mecbur kalırsanız almak için bakıyormuş gibi yaparak hızlı bir şekilde dergi içindekilerini gözünüzle tarayın.

16. Bana hangi kitabı okumanız gerektiğini sorun. Ama sormak için, bana ulaşıncaya kadar okuyabildiğiniz kadar sanat kitabı okuyun. Çünkü kaybedilecek zamanımız yok.

17. Türkiye’deki sanat bilimi alanındaki gelişmeleri yakından takip edin.

18. Türkiye ve Dünya’daki ustaların kişisel ve sanatsal dünyalarını çok derin inceleyin. Mesleki olduğu kadar insani yönlerini de tarayın. Örnek alınacak yönlerini alın.

19. Tasarım yaparken, uygulamaya geçmeden önce bol hayal kurun. Hayal kurmak, hayalleri gerçeğe dönüştürmenin ilk adımıdır.

20. Hayal düzeyi yüksek olanlar gerçeğin gerçek öncüleridir. Hayal kurmak istemeyen, hayal kurmak isteyip de kuramayan insanlar genellikle geriden gelenlerdir.

21. Çalışmanızı yaparken bütün teknikleri deneyin.

22. Tasarım için her gün kendinize “ yaratıcı düşünme zamanı arayın ve ayırın”.

23. Zihninizde, yeryüzünden kazanılandan daha fazla mücevher ve altın vardır. Bunların gün ışığına çıkmasına yol açın.

 

Sayfa İçerisine Ekle

 

24. Çok çalışıyorum. Başarmayı düşünmüyorum. Takdir insanlığın.

25. İçinde bulunduğunuz işiniz, fethedilmeyi bekleyen İstanbul’unuzdur. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde sizlerden çok daha büyük değildi. Edison kurguladığı hayali gerçekleştirip ilk patentini aldığında Fatih Sultan Mehmet’ten bir yaş büyüktü. 22 yaşından başlayarak gerçekleştirdiği hayallerin sayısı 2000 ‘i bulmuştu. Elimde olsa her birinize mezuniyet töreninde 99 cc. Edison ruhu aşılardım.

26. Dinlen, dingin bir ruh evreninde; Doğa ile yaradan arasında uyum içinde hayaller kur. Başarılı olmanın yolunu bul.

26. Buda heykelini hiç gördünüz mü?... Gördünüz ise bir an için gözlerinizi kapatın ve yeniden hayal dünyanıza başvurarak, onu hayalen gözlerinizin önüne getirmeye çalışın ?... Buda figürünün gözleri kapalı !!!... Buda figürünün gözleri neden kapalı???... Buda diyor ki; “… Gözleri kapalı iken göremeyen açsa da bir işe yaramaz…”

27. Hangi şehirde çalışacağınıza karar verin. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde sanat üzerine iş imkânları daha fazla olduğu gibi başka yerlerde de iş fırsatları vardır. Ben 22 yıl Diyarbakır’da çalıştım. Diyarbakır benim için her açıdan stajkent oldu. Dün Diyarbakır’da idim. Şimdi Ankara’dayım. Yarın İstanbul’dayım. Öbürsü gün belki başka yerdeyim… Yerküre dediğin nedir ki; Dünya dar gelir bize…

28. Ticari işlerde sanat diplomasına ihtiyaç yoktur. Ama sizin sanat diplomanız var. Bu avantajı iyi kullanın. Onurla kullanın.

29. Çalışma hayatınız boyunca şu söz aklınızdan çıkmasın. “Başarılı olmak için en büyük kurnazlık, kurnazlık yapmamaktır.”

30. Her zaman iyi niyetli olun. Siz kalbinizi her zaman temiz tutun, kötü karşılığı bir yerden, bir şekilde bulur.

31. Kararsızlık ve cesaretsizlik sizi her zaman gerilerde bırakır. Kararlı ve cesur olun. Biraz da delilik gerekiyor. Onun için genç erkeklere “delikanlı” çocuk diyorlar. “Sonunu düşünen kahraman olamaz.” demişler.

32. “An altındır.” En hafif ifade ile “vakit nakittir”. Her gün 24 saat altın değerindedir.

33. Sevdiğin işi sağlam ve güzel yap. Sağlam ve güzel yapacağın işin karşılığını bekle.

34. Her zaman güler yüzlü ol, sen sus işin konuşsun. Çünkü ağız konuşurken el susar. Elini konuştur. Ağzını sustur. O zaman herkes seni konuşur. Haydi, arkadaşlar yolunuz ve bahtınız açık olsun. Zerreden Küreye, Küreden Evrene…

                                                                                           Prof. Ahmet atan

Listeleniyor (33—68) Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
 
Bu sitedeki eserler Prof. Ahmet Atan'a ait olup, izinsiz kullanılamaz © 2010