Basından Haberler

Listeleniyor (5—6) Sayfa: 1 2

FRANSA'DAKİ EN BÜYÜK TÜRK ORGANİZASYONU

Türkiye ile Fransa arasında dostluk yılı münasebeti ile büyük çaplı bir kültür-sanat organizasyonu düzenlendi. Bilim, kültür ve sanat dünyasının önemli isimleri 18-19 Şubat 2010 tarihinde Fransa Strasbourg'da Avrupa Parlemantosu Konferans Salonunda Buluşacak. Organizetörlük görevini de yürüten Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Prof. Ahmet ATAN "Türk- Fransız Kültür ve Sanat işbirliğinin Türk Resim Sanatına Etkileri" isimli bildiri ile katılacak.

Sayfa İçerisine Ekle

 

 

Sayfa İçerisine Ekle

Prof. Ahmet ATAN “Dünya Bilim, Kültür ve Sanatına katkı ödülü aldı”

Sayfa İçerisine Ekle

 

Ödül belgesi Strasbourg Belediye başkanı yardımcısı Jean Michel Cros tarafından verildi.

 

 

Sahasında en ünlü akademisyenler Avrupa Parlamentosu Robert Schuman salonunda "Kanuni'den Günümüze Türk-Fransız İlişkileri" Kolokyumunda bir araya geldi. Türk parlamenterler ilk defa Fransa'da bu konseptte bir kolokyuma katıldılar. AKP Genel Başkan vekili Hüseyin Tanrıverdi, AKP Adıyaman milletvekili Fehmi Hüsrev Kutlu ve eşi, AKP Malatya milletvekili ve TBMM idare amiri Ömer Faruk Öz ve AKP İstanbul milletvekili Prof.Dr.Edibe Sözen, Kültür Bakanı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın danışmanı Ali Güneş kolokyuma katılımlarıyla bu organizasyona destek verdiler. Ayrıca Strasbourg Başkonsolosu Zeynep Sibel Algan ve yardımcısı Volkan Karagöz, Eğitim ataşesi Abdurrahman Topal ve Din işleri ataşesi Prof. Dr. Fazlı Arabacı katılımcılar arasındaydı. Prof. Dr. Mehmet İpşirli, Prof. Dr. Teoman Duralı, Prof. Dr. Paul Dumont, Prof. Dr Jacques Thobie, Prof. Dr Adnan Şişman, Prof. Dr. Feridun Emecen, Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Prof. Dr. Jean Louis Bacqué Grammont, Prof. Dr. Ali Akyıldız, Prof. Dr. Ahmet Atan, Prof. Dr. Christine Peltre, Prof. Dr. Ayşe Emel Kefeli, Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Prof. Dr. Ahmet Kavas, Doç. Dr. Johann Strauss, Odile Moreau, Yard Doç Dr. Şamil Mutlu, Yard Doç Dr. Enes Kabakçı, Yard Doç Dr. Muhammed Hanefi Kutluoğlu, Dr. Cemal Öztaş, Dr. Yusuf Alperen Aydın, Öğretim görevlisi Ayşin Şişman, Dr. Jean Michel Cros sunum ve yönetimleriyle akademi camiasına renk kattılar. Birbirinden ilginç sunumlar 200'den fazla kişinin katıldığı salonda dinleyenlere tarihin sayfalarında adeta bir gezinti yaptırdı.

 

Açılış konuşmasının yapan AKP Genel Başkan vekili Hüseyin Tanrıverdi bu tür organizasyonların iki ülke insanını yakınlaştıracağı gibi kültürün ve medeniyetin de gelişmesine büyük katkı sağlayacağını ifade ederek ESER Derneğine, kolokyum ortakları Üniksad, Siygeb ve Genç Bilkentliler derneklerine teşekkürlerini ifade etti. Daha sonra Strasbourg Belediye Başkanı adına konuşan Başkan yardımcısı Nawal Hanım kolokyumu ve organizatör kurum ESER Derneği'ni selamlayarak konuşmasına başladı ve tarih ile bugün arasında bir köprü olacak kolokyumun önemine dikkat çekti. Son olarak ESER adına kürsüye gelen Belediye başkanı ikinci yardımcısı Jean Michel Cros ilk defa düzenlenen toplantıya dikkat çekerek bu muhteşem kolokyumun yeni ufuklara kapı araladığını, ilk defa Fransa-Türkiye arasında bu tür bir çalışmanın yapılmasını bir dönüm noktası olarak değerlendirdiğini ifade etti.

 

Prof. Ahmet ATAN Kolokyumda TÜRK-FRANSIZ KÜLTÜR VE SANAT İŞBİRLİĞİNİN TÜRK RESİM SANATINA ETKİLERİ" isimli bildirisi ile katldı. Ayrıca resim çalışmalarından bir sanal sergi sunumunu yaptı. Prof. Ahmet ATAN'a ASSOCIATION L'ESPRIT SOCIETE ET RENCONTRE isimli dernek tarafından "Dünya Bilim, Kültür ve Sanatına Katkı Ödülü" layık görüldü. Ödül belgesi Strasbourg Belediye başkanı ikinci yardımcısı Jean Michel Cros tarafından verildi. Prof. Ahmet ATAN Ödül belgesinde yazılı olanları sesli olarak dinleyicilere okudu. Simultanite olarak Fransızcaya çevrildi. Ödül Belgesinde şu ifade yer aldı "Bilim, Kültür ve Sanat alanındaki evrensel düzeyde vizyon ve toplumlar arası buluşmalara olan katkınızdan dolayı aynı amaçlara hizmet veren Vizyon, Toplum ve Buluşma Derneği tarafından "Dünya Bilim, Kültür ve Sanatına Katkı Ödülü" ne layık görüldünüz. " Türk ve Fransız Katılımcılar toplu olarak fotoğraf çekildiler.

Listeleniyor (5—6) Sayfa: 1 2
 
Bu sitedeki eserler Prof. Ahmet Atan'a ait olup, izinsiz kullanılamaz © 2010 | Design By Web Tasarım | Seo